Blåvita skölden på Gustafsberg
Länsstyrelsen i Västra Götaland arbetar för att skydda viktiga delar av länets kulturarv. De väljer ut särskilda platser som får en blåvit skylt, ett internationellt skyddsmärke, som visar att platsen är viktig och ska skyddas. Gustafsberg är ett sådant område med stora kulturvärden som ska skyddas.
Sverige har varit med i Haagkonventionen sedan 1985. Konventionen handlar om att skydda kulturplatser och föremål, till exempel gamla byggnader, konstverk och arkiv, särskilt vid krig. Länder som skrivit under konventionen lovar att inte använda dessa platser på ett sätt som kan skada dem, och de får inte attackera dem i krig.
När en plats ska märkas ut med den blåvita skylten registrerar Länsstyrelsen den och sätter upp skyltar, den blåvita skölden, så att alla vet att platsen är skyddad.
Publicerades den 16 december 2025