Guidad tur på Gustafsberg

Gustafsberg är inte bara inbjudande vackert med Snäckan, restaurang, vandrarhem, bad och härlig park. En hälsobringande mineralrik surbrunn i lä av de skogsklädda höjderna lockade hit besökare redan i början av 1700-talet. Här byggdes skepp och saltades sill. Makarna Knape startade Sveriges första internatskola för pojkar. Den spännande historien lever kvar idag i Gustafsbergsstiftelsen tack vare Anders Knape. Vem var han? Hur var det att gå i skola här? Vilka spabehandlingar kunde man få? Hur roade man sig? Det kan du få svar på under en guidad promenad med Bohusläns Guider.

Under sommaren visar fru Gustavsson och fru Cederfeldt intresserade gäster runt på området vid  guidningar öppna för allmänheten https://www.vastsverige.com/uddevalla/produkter/gustafsberg/  

Bohusläns Guider tar även bokningar för privata grupper (företag, släktsammankomster, kalas, kick-off, bröllopsgäster). https://bohuslanguide.se/norra-bohuslan/guidning-pa-gustafsberg

Vi klär oss enligt badortsmodet 1899. Under guidningen besöker vi något eller några av husen och berättar om deras unika historia. Vi dricker givetvis av det hälsobringande vattnet. Om våra röster inte räcker till, så är vi utrustade med röstförstärkare. Vi guidar på svenska, men om det kommer långväga gäster från utlandet kan vi även guida för grupper på engelska, tyska eller franska.

Varmt välkommen att kontakta  Bohusläns Guider och boka en egen och mer innehållsrik upplevelse av platsen Gustafsberg. Få en inblick i Gustafsbergs fascinerande historia och hälsosamma värld.

Fler aktiviteter

Människor som går på strandpromenaden

Strandpromenaden

Strandpromenaden mellan Gustafsberg och Uddevalla blev redan från början, år…
Vandringsleden Jorden runt

Vandringsleden Jorden runt

Upptäck Uddevallas charm genom en vandring längs den natursköna stigen…